Jakmile se po porodu dítě přisaje k prsu, začnou fungovat prsní žlázy: jeden hormon stimuluje produkci mléka, jiný napomáhá jeho uvolňování. Nemusíte se starat o množství, složení ani teplotu mléka.
Pokud kojíte dlouho, nemusíte dítě přikrmovat – i když někdy nechce řádně pít. Kojenec sám ví nejlépe, kdy a kolik mléka potřebuje pro to, aby byl velký, silný a dobře rostl. A prsní žláza na to ihned reaguje. Nejpozději do tří dnů začne produkovat méně mléka a funguje to i naopak. Jak vaše dítě roste a potřebuje víc, množství mléka se úměrně zvyšuje. Čím častěji a silněji vaše dítě saje, tím víc mléka se vám tvoří. Pokud máte strach, že je dítě ještě hladové, poraďte se s porodní asistentkou nebo s dětským lékařem.
Pokud kojíte, musíte mít stále na paměti jedno: cokoliv sníte nebo vypijete, má vliv i na vaše dítě! Alkohol a cigarety jsou pro vaše dítě jed. Vyhýbejte se proto všemu, co je zdraví škodlivé a vede v těle k ukládání jedu, který se pak uvolňuje do mateřského mléka. A než užijete jakýkoliv lék, nejprve se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem. V každém případě jezte tolik, kolik je vám milé. Nejlepší je konzumovat co nejrozmanitější a zdravou stravu. Nyní by váš jídelníček měl obsahovat co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny a mléčné výrobky, vejce, maso a ryby. Ale musíte také pamatovat na to, že zdravé jídlo může mít občas i nepříjemné následky. Někteří kojenci například mají opruzeniny z pomerančů nebo nadměrnou plynatost z česneku, hrášku, čočky, zelí, nebo dokonce i z celozrnných výrobků.
Tým odborníků ze společnosti NUK odpovídá na vaše otázky ve video sekci